Artysta malarz - scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków Scenariusz sytuacji edukacyjnej w gr. 4-5 latków w dniu 11.03.2011. Pudła, pudełka, pudełeczka - scenariusz dla dzieci 5-6 letnich Przebieg zajęć: 1. „Taniec przyklejaniec” – zabawa na powitanie. Dzieci w parach witają się różnymi częściami ciała przy piosence. 2. Przypomnienie dzieciom zasad zachowania w grupie (słuchamy siebie nawzajem, gdy jedna osoba mówi – reszta słucha, mówimy pojedynczo, jesteśmy dla siebie mili, pozostawiamy po sobie porządek Kolory Pani Jesień - scenariusz zajęcia plastycznego dla 5-latków. Środki dydaktyczne: opowiadanie pt.: Kiedy pada deszcz, podkład muzyczny do piosenki: Malowała jesień, drewienka, liście w trzech kolorach, gąbki, farby w kolorach podstawowych, palety. 1. Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4-letnich Temat: „W rytmie deszczu…” Cele: - śpiewanie piosenek z repertuaru dziecięcego - ilustrowanie treści piosenki ruchem - opisywanie treści obrazka, segregowanie według wskazanego kryterium - prawidłowe reagowanie na umówiony sygnał - słuchanie muzyki klasycznej - dzielenie wyrazów na sylaby Zabawa ruchowa „Tańczące kropelki – improwizacja ruchowa do muzyki klasycznej”. Dzieci siadają na dywanie w luźnej rozsypce. Nauczyciel wybiera do zabawy dwoje dzieci-wiatry. Pozostałe zamienia w kropelki deszczu (kropiąc wodą). Dzieci-wiatry tańczą na dywanie i dotykają wstążkami z bibuły siedzące na dywanie kropelki. Scenariusz zajęć- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 5-letnich: „Polska - moja Ojczyzna” Herbatka u Oli - zabawa dydaktyczna i wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby "5" Scenariusze zajęć. Przyroda. Zakładamy zielony ogródek: scenariusz zajęć dla dzieci 2 letnich. - prowadzenie hodowli cebuli. Cele szczegółowe: - wykonuje czynności konieczne do posadzenia cebuli; Pomoce dydaktyczne: kwiat w doniczce, ilustracje słońca i chmurki z kroplami deszczu, cebula dla każdego dziecka, ziemia, doniczki kp4lRz. PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiScenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich z zakresu przygotowania do czytania i pisania * - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. Z myślą o tym by jak najlepiej przygotować dzieci do nauki czytania i pisania proponuję zajęcie na którym dzieci na pewno nudzić się nie będąSCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH TEMAT: Pod parasolem CEL OGÓLNY: stwarzanie sytuacji do doświadczeń językowych z uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania i pisania doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej jako przygotowanie do nauki czytania CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko): wypowiada się na określony temat globalnie czyta imiona oraz rzeczownik PARASOLE dzieli wyrazy na sylaby potrafi znaleźć swoje imię wśród innych potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce z zastosowaniem ustalonych reguł stara się przez dłuższy czas skupić uwagę stara się zapamiętać i odtworzyć w kolejności usłyszane dźwięki za pomocą symboli potrafi odczytywać treść symboli układa imię z rozsypanki literowej wg wzoru (4-latki) potrafi wybrać litery potrzebne do ułożenia swojego imienia (ze zbioru liter) – 5latki stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej METODY: czynne : zadań stawianych do wykonania słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia, instrukcje FORMY: Praca z całą grupą, praca indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szablony parasoli różnej wielkości, napis PARASOLE, dywaniki, instrumenty muzyczne , kartoniki z obrazkami instrumentów, koperty dla każdego dziecka z kartą zadaniową, magnetofon, nagrania muzyczne do zabawy ruchowej PRZEBIEG: Rozwiązanie zagadki jako wprowadzenie w tematykę zajęcia: Co to za grzybów kolorowych gromada chodzi ulicą Kiedy deszcz pada? - globalne odczytanie wyrazu PARASOLE, podzielenie wyrazu na sylaby, przedstawienie sylab za pomocą ruchu oraz symboli Wysłuchanie wiersza w wykonaniu nauczycielki pt. ,,Sześć parasoli” Kiedy deszcz na dworze pada To w szatni stoi….. Kolorowych parasoli gromada. Ten pierwszy w esy –floresy to parasol Teresy Drugi – czerwony w kółka, to parasol Jurka Trzeci- beżowy w kropki, to parasol Dorotki Czwarty – żółty w kwiatki, to parasol Beatki Piąty – w ciapki, zielony , to parasol Iwony Szósty – niebieski w kratkę, wybrał sobie Małgorzatkę Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka aż deszcz będzie. Rozmowa z dziećmi zainspirowana wysłuchanym wierszem - przewidywanie skutków oraz konsekwencji nierozsądnych zachowań ( pada deszcz, jest zimno,wychodzę na dwór bez parasola i ciepłego ubrania- co się może wydarzyć) Zaproszenie do zabawy ruchowej ,, Deszcz i kałuże” ( n-lka objaśnia reguły zabawy): - dzieci poruszają się po sali przy muzyce ;na umówiony znak - kartonik z jednym kółkiem- przeskakują przez kałużę, kartonik z dwoma kółkami- dobierają się w pary i wędrują pod wyobrażonym parasolem. Zabawa słuchowa ,,Zapamiętaj i ułóż” - dzieci siedzą na dywanie przed swoimi dywanikami, układają kartoniki wg polecenia ( kartoniki muszą być przed dywanikiem równo ułożone).Prowadząca objaśnia zasady zabawy- najpierw słuchamy jaki instrument schował się za parawanem , potem wybieramy kartonik i kładziemy na dywaniku zaczynając od lewej strony ( dzieci na lewej ręce będą miały kolorową gumkę). Dzieci układają dywaniki na wyznaczonym miejscu przy piosence z kasety ,,Zła pogoda” - zabawa inscenizowana połączona ze śpiewem piosenki. Zadania do pracy indywidualnej przy stolikach - dzieci szukają koperty ze swoim imieniem, wykonują zadanie , które jest w środku - n-lka objaśnia sposób wykonania zadań ,służy pomocą dzieciom ,które mają jakiś problem Zadania dostosowane do indywidualnych możliwości każdego dziecka Przykłady zadań: ułóż imię z rozsypanki literowej i przyklej na kartkę połącz w pary takie same parasolki ułóż wg wzoru (rytmiczne ułożenie i przyklejenie szlaczka na parasolce) pokoloruj parasol wg podanego wzoru Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i wręczenie im symbolicznych plakietek z napisem ,,mądra główka” . opracowała : Małgorzata Siębor Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: X Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostępdo serwisu edukacyjnego. zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Publikacje nauczycieli Logowanie i rejestracja Czy wiesz, że... Rodzaje szkół Kontakt Wiadomości Reklama Dodaj szkołę Nauka Scenariusz zajęć dla dzieci 3- i 4-letnichTemat: Deszczowa ogólne:- wdrażanie dzieci do aktywności podczas zajęć,- rozwijanie umiejętności wypowiadania się,- rozwijanie zainteresowania czytaniem, przygotowanie do nauki czytania i pisania,- doskonalenie umiejętności segregowania i przeliczania elementów zbiorów,- doskonalenie sprawności manualnej,Cele szczegółowe::Dziecko:- potrafi skupić uwagę w trakcie zajęć zorganizowanych, aktywnie w nich uczestniczy,- wypowiada się pełnymi zdaniami ,- odnajduje wizytówkę z własnym imieniem,- segreguje grzyby według rodzaju, przelicza je,- uczestniczy w zbiorowym tańcu i śpiewie,- koloruje, wycina nożyczkami po linii,Środki dydaktyczne:Opowiadanie z ilustracjami, sylwetki grzybków, płyta CD, grzybki z wizytówkami, parasole, kredki, nożyczkiPrzebieg zajęć:1. Przywitanie – pląs są, witam już ja, jesteś dwa, Wysłuchanie opowiadania D. Graj ,,Opowiastka o małej chmurce i grzybach”.3. Rozmowa z dziećmi na temat Jak nazywają się te grzyby, które wyrastają w czasie deszczu w mieście?- Jakie grzyby wyrosły na łące?- Jakie grzyby wyrosły w lesie?Nauczycielka pokazuje dzieciom sylwetę pieczarki, borowika, kurki, muchomora. Dzieci opisują wygląd Dlaczego grzyby wyrastają po deszczu?Wyjaśnienie przysłowia ,,Wyrastać jak grzyby po deszczu” – to znaczy, że coś pojawia się nagle, szybko i w dużej Czarowanie prosi dzieci, żeby razem przywołali deszcz i zobaczyli czy też pojawią się grzybki (zabawa Klanzy ,,Deszczyk”). Z tyłu za dziećmi, druga osoba rozkłada na dywanie grzybki (pieczarki, borowiki, kurki, muchomory) podpisane wizytówkami Zabawa z oglądają się i zauważają grzyby. Nauczycielka pyta jakie grzybki wyrosły na przedszkolnej łące, następnie proponuje dzieciom zebranie grzybków. Przed zbieraniem pyta dzieci, jakie grzybki można zbierać – pieczarki, kurki, borowiki. Muchomorów nie można zbierać, bo są trujące. Dla każdego dziecka wyrósł 1 grzybek (podpisany wizytówką). Dzieci spacerują po sali i szukają swojego grzybka, gdy go znajdą siadają koło grzybka. Gdy wszystkie dzieci już usiądą nauczycielka sprawdza czy dzieci dobrze odszukały swój Segregacja i segregują grzybki do koszyczków, przeliczają ilość grzybów w koszykach, porównują ich liczbę posługując się określeniami ,,najmniej”, ,,najwięcej”. 7. Taniec z tańczą z parasolami do piosenki ,,Pada deszcz na dworze” jednocześnie Praca mają za zdanie pokolorować kredkami kontur parasola, następnie wyciąć nożyczkami. Dzieci przyklejają parasole na przygotowanym wcześniej arkuszy papieru pakowego (pomalowany przez dzieci kredkami pastelowymi w odcieniach niebieskich). Na koniec przyklejają przygotowane wcześniej kropelki. Jak co roku, początek stycznia stanowi idealny okres na poruszenie tematyki związanej z rytmiczną organizacją czasu. Zgodnie z założeniami "Dziecięcej matematyki" E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, rozpoczynamy cykl owych tematów od przypomnienia wiadomości na temat czterech pór roku. Zeszłoroczny scenariusz dla czterolatków, możecie znaleźć TUTAJ. Tegoroczny konspekt, prezentuje poniżej :) 1. Nowy Rok – słuchanie wiersza Heleny Bechlerowej czytanego przez N. Idzie Nowy Rok Lasem, miastem, polem. Za nim idzie czworo dzieci, każde z innym parasolem. Jeden parasol – niby łąka: kwiaty na nim i biedronka. A na drugim kłosy żyta, mak jak płomyk w nich zakwita. Na tym trzecim nie ma kłosów ani kwiatów i biedronek, tylko liście kolorowe – złote, rude i czerwone. Czwarty – pięknie haftowany, srebrne gwiazdki błyszczą na nim. Idzie Nowy Rok lasem, miastem, polem... Teraz nazwij wszystkie dzieci, które niosą parasole! 2. Rozmowa z dziećmi na podstawie ilustracji i treści wiersza. Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania związane z treścią wiersza: -Jak wyglądał pierwszy, drugi, trzeci, ostatni parasol?; - Jak miały na imię dzieci Nowego Roku, które niosły parasole?; Na tablicy N. zawiesza ilustracje parasoli, ozdobionych tak jak w treści wiersza oraz układa na dywanie obrazki, które kojarzą się z poszczególnymi porami roku. - Dopasowywanie obrazków, kojarzących się z daną porą roku do poszczególnych parasoli. Następnie N. prezentuje wyrazy do czytania globalnego: WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA. Każdy wyraz prezentuje osobno, pokazując go dzieciom głośno i wyraźnie odczytuje. Następnie wskazuje wyraz i dzieci chórem odczytują go. - Dopasowywanie napisów do poszczególnych parasoli. - Określanie pierwszej i ostatniej głoski w poszczególnych nazwach pór roku. Pod parasolami N. umieszcza ilustracje przedstawiające miejsce o rożnych porach roku. Dzieci muszą umieścić ilustracje pod odpowiednim napisem. Rozmowa na temat charakterystycznych cech danej pory roku – omówienie kolorystyki, wyglądu szaty roślinnej, a w szczególności wyglądu drzew oraz zjawisk atmosferycznych. 2. „Pory roku” – zabawa ruchowa. Każde dziecko ma szarfę w jednym z czterech kolorów: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. N. wyjaśnia, że są to kolory pór roku: lato – żółty, jesień – czerwony, zima – niebieski, wiosna – zielony. Dzieci poruszają się w dowolny sposób po sali w rytmie melodii piosenki Pory roku. Gdy muzyka milknie, dzieci ustawiają się w czteroosobowych kółkach (w jednym kole ma się znaleźć czworo dzieci z szarfami w czterech kolorach). 3. "Cztery pory roku drzewa:- praca plastyczna Etap I- malowanie farbami tła Wiosna- zielony, Lato- żółty, Jesień- czerwony, Zima- niebieski 4. Wyjście na spacer- zabawy na śniegu. Dziewczynka z patyczkiem udawała Stary Rok :D 5. "Cztery pory roku drzewa:- praca plastyczna Etap 2- ozdabianie Wiosna- zielone listki i białe kwiatki (dziurkacz), Lato- czerwone jabłuszka ( kulki z bibuły), Jesień- kolorowe listki klonu (dziurkacz), Zima-śnieg (kulki waty) A tak prezentowały się prace boberków, na korytarzowej gazetce :) SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓWMiejsce: Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkola i Szkoła Podstawowa w BonikowieGrupa: 4,5 latkówData: mgr Paula NowaczykBlok tematyczny: „ Jesienna pogoda”Temat dnia: „Na deszczowe dni.”Cele główne:- rozwijanie percepcji słuchowej i koncentracji- rozwijanie mowy; poszerzanie słownictwa- rozwijanie percepcji wzrokowej- doskonalenie umiejętności liczenia- trenowanie orientacji w przestrzeni- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie Jesienią- dostrzeganie następstw czasowych (pór roku, dni tygodnia)- kształtowanie umiejętności ubioru adekwatnie do pogody- rozwijanie sprawności manualnej- przestrzeganie zasad ustalonych w grupieCele operacyjne- dziecko:- potrafi wyodrębnić pierwszą i ostatnią głoskę wybranych wyrazów- odgaduje zagadki- poszerza słownictwo- koncentruje się na zadaniach- przelicza elementy- orientuje się w przestrzeni - wycina płaszczyk i rysuje postać oraz brakujące elementy garderoby- potrafi określić jesienną pogodę- nazywa pory roku i dni tygodnia - przestrzega zasad panujących w grupie podczas zajęćMetody pracy:- pokazowa- słowna- czynnaFormy pracy:- zbiorowa jednolita- indywidualna jednolita- indywidualna zróżnicowanaŚrodki dydaktyczne:Karty pracy, papierowe kalosze, folia malarska, odtwarzacz CD, magnesy, ilustracje, napisy, nożyczki, kleje, zajęć:1. Wprowadzenie do zajęcia. Prośba do dzieci, aby pomyślały z czym kojarzą im się jesienne Deszczowe zagadki Katarzyna- Tomiak Zaremba:*Pada z ciemnej chmury, drzewa i kwiaty podlewa. Mały kapuśniaczek, a duży to ulewa. (deszcz)*Jesienią i wiosną na spacer je zakładamy, dzięki temu podczas deszczu suche stopy mamy. (kalosze)*Duży ogrodowy w lecie od słońca cię chroni, jesienią przeciwdeszczowy niesiesz w swojej dłoni. ( parasol)*Wędrują po niebie- białe te obłoczki. Z tych ciemnych deszcz pada- wprost na twoje loczki. (chmury)*Jasne żółte, mocno świeci na błękitnym niebie. Czasem chowa się za chmury i mruga do ciebie. (słońce)*Dużo jest ich na ulicy , kiedy deszczyk pada. Każde dziecko na spacerze chętnie do nich wpada. (kałuże)Pytania do dzieci:Podczas jakiej pory roku występuje dużo deszczowych dni?Jaka pora roku jest teraz?Jaki mamy miesiąc?Jaki mamy dzień tygodnia?2. Działania na nazwach odgadniętych nazw na sylaby, liczenie sylab i zaznaczanie ilości sylab magnesami na tablicy, wyodrębnianie pierwszych i ostatnich głosek, liczenie liter w wyrazach, poszukiwania identycznych Zabawa na deszczowe dni- przebieganie pod folią – dzieci poruszają folią w rytm muzyki, kiedy muzyka cichnie, nauczyciel wypowiada jakąś cechę, dzięki której dzieci zamieniają się miejscami, przebiegając pod folią, np. zamieniają się tylko dziewczynki, zamieniają się ci, którzy mają na sobie coś w kolorze niebieskim, zamieniają się chłopcy, przebiegają te osoby, które lubią pić kakao Zabawa namiot – dzieci rytmicznie wachlują, licząc za pierwszym razem do pięciu, za drugim razem do 10. Kiedy folia opada, skupiają się bezpośrednio pod nią i siadają, trzymając brzeg Poszukiwania par kaloszy. Dzieci siedzą na obwodzie koła, nauczyciel rozkłada kalosze na dywanie i kolejno głoskuje imiona dzieci. Dziecko, którego imię zostanie przegłoskowane ma za zadanie odnaleźć parę Zabawa doskonaląca orientację w przestrzeni – dzieci znajdują się pod folią, trzymając jej brzegi; słuchają poleceń nauczycielki i równocześnie poruszają się w odpowiednim kierunku, np. w lewo, w prawo, do okna, itp. Zadaniem dzieci jest zachowanie ostrożności i nie rozdarcie folii,7. Zabawa uspokajająca – dzieci kładą się na podłodze, na plecach i nakrywają się folią, jak kocem (całe ciało poza głową). Nauczycielka prosi, aby zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że leżą w swoim domu, w swoim łóżku, gdzie jest im ciepło i Praca plastyczna pod tytułem „Jesienny ubiór”. Zadaniem dzieci jest wycięcie z kolorowego papieru wzoru płaszczyka, naklejenie go na kartkę, dorysowanie siebie i pozostałych elementów garderoby. 9. Podsumowanie zajęć. Zbliżający się Dzień Babci i Dziadka to znakomity pretekst do poruszenia tematyki związanej z pokrewieństwem i relacjami w rodzinie. Aby ułatwić wprowadzenie przedszkolaków w świat zawiłości rodzinnych proponuje swój zeszłoroczny konspekt. Przeznaczony jest on co prawda dla starszaków, ale i w młodszych grupach można go przeprowadzić, oczywiście odpowiednio usuwając z niego zbyt trudne treści. Ponadto, znajdziecie tutaj pomysł na prezent dla dziadków oraz różne materiały z Internetu, pomocne przy omawianiu tematu rodziny :) 1. „Kim jestem?” słuchanie wiersza T. Fiutowskiej: Rozwijanie umiejętności uświadamiania związków w rodzinie. Dziecko określa członków rodziny i nazywa relacje między nimi Dla mamy jestem synem, dla taty też. Dla Ciebie jestem bratem - to dobrze wiesz. Dla prababci jestem prawnukiem. Dla babci i dziadka wnukiem bez „pra”. Kim jestem dla innych? Ha! Dla Tomka jesteś kolega. On dla Ciebie też. Dlaczego? Nie mówi przecież do mnie kolego. No wiesz? Dla pani w przedszkolu jesteś starszym zuchem... dobrze, że już dla nikogo nie jesteś... maluchem. 2. Moja rodzina: utrwalenie pojęć związanych z nazwami członków rodziny na podstawie wiersza. MAMA, TATA, BABCIA, DZIADEK, SYN, CÓRKA, WNUCZEK, WNUCZKA - Dopasowywanie napisów do ilustracji przedstawiających członków rodziny. 3. Poznajcie moją rodzinę swobodne wypowiedzi dzieci na temat najbliższych. N kieruje rozmową z dziećmi na temat ich rodzin. Zadaje pytania, np.: -kto należy do Waszej rodziny? -czym zajmują się rodzice? -co robi rodzeństwo? 4. „Ukłony dla Babci i Dziadka”- zabawa ruchowa Dz. poruszają się po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce wykonują ukłon. 5. Drzewo genealogiczne- prezentacja sylwety Zapoznanie z pojęciem drzewo genealogiczne. Dziecko rozumie pojęcie drzewo genealogiczne i porządkuje chronologicznie członków rodziny: od dziadków do rodzeństwa. Drzewo genealogiczne- inaczej drzewo rodowe, jest graficznym przedstawieniem rozwoju rodowego określonego gatunku (tym wypadku rodziny) w postaci pnia. Od pnia rozchodzą się poszczególne odgałęzienia, linie rozwojowe. Na pniu i gałęziach drzewa umieszcza się imiona, nazwiska, a także wizerunki osób należących do tego samego rodu. - Umieszczanie „zdjęć” członków rodziny na sylwecie drzewa. 6. „Babcia z dziadkiem”- zabawa ruchowa Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Na hasło Babcia z dziadkiem tworzą pary (chłopiec z dziewczynką) i podskakują w kółku (za każdym razem tworzą inne pary). 7. „Drzewo genealogiczne”- karta pracy 8. Kim jest moja mama? Kim jest mój tata? zagadki tematyczne-ćwiczenia dramowe. Chętne dziecko prezentuje za pomocą mimiki, gestów, dźwięków, charakterystyczne czynności dla zawodu swojej mamy lub taty. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć nazwę przedstawianego zawodu. 9. „Babcia i dziadek”- origami z koła. Kształtowanie umiejętności twórczych, poprzez własnoręczne przygotowanie upominków dla najbliższych. Dziecko tworzy portrety dziadków przy wykorzystaniu techniki origami z koła -wykonuje czynności wymagające zaangażowania mięśni dłoni i końców palców. 10. „Śniadanie dla Babci i Dziadka” zabawa ruchowa z elementem równowagi Dz. stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie: trzymają w rękach talerzyki z kącika dla lalek ( tace), na których mają po dużym klocku. Na sygnał- 1szereg idzie w kierunku 2 szeregu, przekazuje im talerzyki i zajmuje ich miejsca. Drugi szereg musi donieść talerzyki na miejsce 1 szeregu. Inne pomoce, które mogą się Wam przydać :)

scenariusz zajęć o deszczu dla 5 latków